Seksuolog

Zaburzenia seksualne

Seksualność człowieka to sfera niezwykle delikatna i intymna, a z problemami w tej sferze boryka się coraz więcej osób. Często problemy te są nieuświadomione, bo wstydzimy się rozmawiać na ten temat nawet z najbliższymi osobami, w tym z własnym partnerem.

Choć świadomość seksualna Polaków jest coraz większa to nie chcemy lub wstydzimy się rozmawiać o naszych potrzebach, fantazjach, o tym co nas boli, czego się boimy. Często problemy z seksem związane są z przeżywaniem głębszych emocji i kłopotów osobistych lub zawodowych.

Wiele par z dłuższym lub krótszym stażem boryka się z brakiem ciepła ze strony partnera, obojętnością czy problemami fizycznymi, które skutecznie uniemożliwiają im zbliżenia. Seks jest jednak bardzo ważny dla związku, scala go, pozwala na zacieśnianie więzi, a przede wszystkim ma być przyjemnością dla obu stron. Dlatego też, pomoc psychologa seksualnego jest często  w takich przypadkach nieoceniona i niezbędna. Przede wszystkim zachęca do przełamywania tabu oraz mówienia o swoich obawach i potrzebach. Osoby z Wrocławia i okolic mogą skorzystać z pomocy doświadczonego i wykwalifikowanego specjalisty.

Podczas rozmowy pomoc mogą otrzymać ci pacjenci, którzy czują dyskomfort w kontaktach seksualnych, nie potrafią poradzić sobie z nietypowymi upodobaniami i preferencjami seksualnymi, ale również osoby, które nie są zadowolone z własnego życia seksualnego. Często również zdarza się tak, że czujemy zmniejszoną bądź nadmierną chęć do kontaktów seksualnych, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie związku.

Psycholog pozwala na uświadomienie sobie problemu i skuteczne jego rozwiązanie, co w konsekwencji wpływa na poprawienie jakości życia erotycznego, czerpania z niego przyjemności i nawiązaniu poprawnych relacji z partnerem. Osoby borykające się z problemami natury seksualnej nie powinny pozostawiać ich samym sobie, bo poczucie winy oraz kompleksy z czasem będą narastać prowadząc do jeszcze większej frustracji i obawy przed zbliżeniem.

Warto dlatego zaufać specjaliście i skonsultować się z psychologiem seksualnym.

Grupy zaburzeń seksualnych

W literaturze fachowej wyróżnia się następujące trzy typy zaburzeń seksualnych:

  • zaburzenia preferencji seksualnych (parafilie) – kiedy to preferowane są przez pacjenta określone obiekty, sytuacje lub praktyki. Z praktykami tymi związane jest zadawanie cierpienia partnerowi bądź wykorzystanie osób nie wyrażających na to zgody lub obiektów innych niż człowiek, które normalnie nie powinny wzbudzać pożądania seksualnego. Do grupy tych zaburzeń należy pedofilia, zoofilia, ale również fetyszyzm, sadyzm, ekshibicjonizm czy wojeryzm.
  • zaburzenia identyfikacji płciowej czyli transseksualizm, który jest definiowany jako pragnienie życia jako osoba płci przeciwnej oraz silne pragnienie akceptacji tego faktu ze strony otoczenia.
  • dysfunkcje seksualne – dotyczą warstwy realizacji seksualnych, są związane z ich fizjologią. One to właśnie najbardziej wpływają na wspólne życie seksualne w parze, dlatego też będą przedmiotem tego artykułu.

Leczenie dysfunkcji seksualnych

Przyczyny dysfunkcji seksualnych mogą być bardzo zróżnicowane, często mogą one mieć charakter czysto medyczny. Dlatego cała procedurę leczenia zaczynamy od konsultacji z lekarzem – ginekologiem w przypadku kobiet i urologiem w przypadku mężczyzn. Jednak często okazuje się,  podobnie jak w przypadku wielu innych problemów zdrowotnych przyczyny mogą leżeć głębiej – czyli w sferze psychicznej. Wtedy niezbędna jest konsultacja z psychologiem – seksuologiem, który wdroży odpowiedni rodzaj terapii. Psycholog seksualny nie przepisuje leków, tylko szuka psychologicznych aspektów problemu oraz edukuje w zakresie sfery seksualnej.

Przyczyny dysfunkcji seksualnych

Co może być zatem przyczyną psychologiczną faktu, że mamy problem w sferze seksualnej? Bardzo często na tą sferę wpływa to jak zostaliśmy wychowani, rygoryzm wychowawczy ze strony rodziców, ale także trudności w ich małżeństwie. Nie bez znaczenia są tu nasze kompleksy, poczucie niższej wartości, depresja czy zaburzenia osobowości. Doświadczenie wykorzystania seksualnego występujące w przeszłości może mieć druzgocący wpływ na późniejsza zdolność do satysfakcjonującego życia płciowego. Istotne są również sprawy dnia codziennego czyli stresy i kłopoty w miejscu pracy. W związku z tym, że do „tanga trzeba dwojga” wszelkie nieprawidłowości w relacji między partnerami będą miały przełożenie na sferę łóżkową. Warto tu wspomnieć o konfliktach, rywalizacji między partnerami, braku komunikacji szczególnie w sferze potrzeb, wyborze partnera „z rozsądku” czy o lęku przed ciąża.

Zaburzenia seksualne u kobiet

  • Anorgazmia czyli brak orgazmu – może mieć charakter pierwotny, czyli od momentu inicjacji seksualnej lub wtórny. Brak orgazmu może wiązać się z obojętnością seksualną, nieodczuwaniem podniecenia bądź niechęcią do partnera. Czasem mimo braku orgazmu możliwe jest odczuwanie przyjemności z seksu.
  • Dyspareunia czyli bolesne współżycie – skutkuje unikaniem zbliżeń seksualnych, gdyż powodują one ból. Przyczyny mogą być fizjologiczne, związane z infekcjami. Jednak bardzo często istnieje również głębsze, często nieuświadomione podłoże psychologiczne.
  • Pochwica czyli skurcz mięśni – występuje często u kobiet obawiających się defloracji. Może być związana z ogólnym brakiem poczucia bezpieczeństwa lub brakiem akceptacji ze strony partnera. Kolejne nieudane próby odbycia stosunku mogą problem nasilać, stąd konieczna jest wizyta u specjalisty.
  • Hypolibidemia czyli spadek potrzeb seksualnych – zobojętnienie seksualne (przy zachowanej zdolności do przeżywania orgazmu), często przyczyną może być monotonia i rutyna w relacji seksualnej.
  • Hiperlibidemia – czyli nadmierna potrzeba aktywności seksualnej, pojawia się często gdy seks zaczyna służyć jako środek do odreagowania napięć lub ucieczka od codzienności.

Zaburzenia seksualne u mężczyzn

  • Wytrysk przedwczesny – rozpoznaje się, gdy wytrysk następuje bez woli mężczyzny i wcześniej niż tego chce, nawet przy niskim pobudzeniu seksualnym. Wytrysk może wystąpić przy niepełnym wzwodzie. Niezadowolenie mężczyzny może być związane z niemożnością zaspokojenia partnerki. Diagnozy dokonuje się, gdy aktywność seksualna jest regularna, a mężczyzna ma stałą partnerkę, a więc sytuacje nie pojawiają się jednorazowo.
  • Zaburzenia erekcji czyli impotencja – występują trzy poziomy tego zaburzenia: łagodny, umiarkowany (występuje najczęściej) i całkowity brak erekcji. Czynniki psychogenne stanowią 15% zachorowań, czynniki medyczne to 50 %. Liczba mężczyzn cierpiących na impotencję rośnie wraz z wiekiem. Czynniki psychologiczne mogą być związane z lękiem przed partnerką lub uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.
  • Brak lub utrata potrzeb seksualnych – brak lub ograniczenie fantazji, podniecenia i pożądania seksualnego. Mężczyzna przestaje się interesować tematyką seksu, życie erotyczne ubożeje. Utrata potrzeb jest często wynikiem traum seksualnych z dzieciństwa, konfliktów partnerskich lub czynników kulturowo-religijnych.
  • Priapizm czyli bolesny wzwód prącia – związany z występowaniem bolesnej i przewlekłej erekcji bez podniecenia seksualnego. Może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Może to być reakcja na zaskoczenie podczas stosunku i jego przerwanie. Pierwszą pomocą jest tu chłodny prysznic i zastosowanie okładów z lodu. Leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne rozpoczęte wcześnie daje lepsze rezultaty.

Podsumowanie

Zaburzenia związane ze sferą seksualną są ciągle w Polsce tematem wstydliwym, stąd więcej czasu zajmuje zdecydowanie się na wizytę u specjalisty. Wciąż można zauważyć w społeczeństwie niedojrzałe podejście do tak delikatnych i wrażliwych na krytykę aspektów zdrowia. Choroby obejmujące nasze najskrytsze miejsca na ciele często stają się obiektem drwin i wyśmiewania. Zwlekanie z wizyta u specjalisty powoduje narastanie problemu oraz dalszy lęk i wstyd.

Seksualność spełnia funkcje nie tylko reprodukcyjne, ale również interpersonalne, jest niezwykle ważna dla poczucia własnej wartości, witalności i cielesności. Wzbogacanie sztuki miłosnej jest nieodłącznym elementem budowania udanej i satysfakcjonującej relacji partnerskiej.

Zatem dla własnego dobrego samopoczucia i samopoczucia partnera warto już teraz wybrać się do specjalisty – psychologa seksualnego?