Seksualność człowieka to sfera niezwykle delikatna i intymna, a z problemami w tej sferze boryka się coraz więcej osób. Często problemy te są nieuświadomione, bo wstydzimy się rozmawiać na ten temat nawet z najbliższymi osobami, w tym z własnym partnerem.
Choć świadomość seksualna Polaków jest coraz większa to nie chcemy lub wstydzimy się rozmawiać o naszych potrzebach, fantazjach, o tym co nas boli, czego się boimy. Często problemy z seksem związane są z przeżywaniem głębszych emocji i kłopotów osobistych lub zawodowych.
Wiele par z dłuższym lub krótszym stażem boryka się z brakiem ciepła ze strony partnera, obojętnością czy problemami fizycznymi, które skutecznie uniemożliwiają im zbliżenia. Seks jest jednak bardzo ważny dla związku, scala go, pozwala na zacieśnianie więzi, a przede wszystkim ma być przyjemnością dla obu stron. Dlatego też, pomoc psychologa seksualnego jest często w takich przypadkach nieoceniona i niezbędna. Przede wszystkim zachęca do przełamywania tabu oraz mówienia o swoich obawach i potrzebach. Osoby z Wrocławia i okolic mogą skorzystać z pomocy doświadczonego i wykwalifikowanego specjalisty.
Podczas rozmowy pomoc mogą otrzymać ci pacjenci, którzy czują dyskomfort w kontaktach seksualnych, nie potrafią poradzić sobie z nietypowymi upodobaniami i preferencjami seksualnymi, ale również osoby, które nie są zadowolone z własnego życia seksualnego. Często również zdarza się tak, że czujemy zmniejszoną bądź nadmierną chęć do kontaktów seksualnych, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie związku.
Psycholog pozwala na uświadomienie sobie problemu i skuteczne jego rozwiązanie, co w konsekwencji wpływa na poprawienie jakości życia erotycznego, czerpania z niego przyjemności i nawiązaniu poprawnych relacji z partnerem. Osoby borykające się z problemami natury seksualnej nie powinny pozostawiać ich samym sobie, bo poczucie winy oraz kompleksy z czasem będą narastać prowadząc do jeszcze większej frustracji i obawy przed zbliżeniem.
Warto dlatego zaufać specjaliście i skonsultować się z psychologiem seksualnym.
W literaturze fachowej wyróżnia się następujące trzy typy zaburzeń seksualnych:
Przyczyny dysfunkcji seksualnych mogą być bardzo zróżnicowane, często mogą one mieć charakter czysto medyczny. Dlatego cała procedurę leczenia zaczynamy od konsultacji z lekarzem – ginekologiem w przypadku kobiet i urologiem w przypadku mężczyzn. Jednak często okazuje się, podobnie jak w przypadku wielu innych problemów zdrowotnych przyczyny mogą leżeć głębiej – czyli w sferze psychicznej. Wtedy niezbędna jest konsultacja z psychologiem – seksuologiem, który wdroży odpowiedni rodzaj terapii. Psycholog seksualny nie przepisuje leków, tylko szuka psychologicznych aspektów problemu oraz edukuje w zakresie sfery seksualnej.
Co może być zatem przyczyną psychologiczną faktu, że mamy problem w sferze seksualnej? Bardzo często na tą sferę wpływa to jak zostaliśmy wychowani, rygoryzm wychowawczy ze strony rodziców, ale także trudności w ich małżeństwie. Nie bez znaczenia są tu nasze kompleksy, poczucie niższej wartości, depresja czy zaburzenia osobowości. Doświadczenie wykorzystania seksualnego występujące w przeszłości może mieć druzgocący wpływ na późniejsza zdolność do satysfakcjonującego życia płciowego. Istotne są również sprawy dnia codziennego czyli stresy i kłopoty w miejscu pracy. W związku z tym, że do „tanga trzeba dwojga” wszelkie nieprawidłowości w relacji między partnerami będą miały przełożenie na sferę łóżkową. Warto tu wspomnieć o konfliktach, rywalizacji między partnerami, braku komunikacji szczególnie w sferze potrzeb, wyborze partnera „z rozsądku” czy o lęku przed ciąża.
Zaburzenia związane ze sferą seksualną są ciągle w Polsce tematem wstydliwym, stąd więcej czasu zajmuje zdecydowanie się na wizytę u specjalisty. Wciąż można zauważyć w społeczeństwie niedojrzałe podejście do tak delikatnych i wrażliwych na krytykę aspektów zdrowia. Choroby obejmujące nasze najskrytsze miejsca na ciele często stają się obiektem drwin i wyśmiewania. Zwlekanie z wizyta u specjalisty powoduje narastanie problemu oraz dalszy lęk i wstyd.
Seksualność spełnia funkcje nie tylko reprodukcyjne, ale również interpersonalne, jest niezwykle ważna dla poczucia własnej wartości, witalności i cielesności. Wzbogacanie sztuki miłosnej jest nieodłącznym elementem budowania udanej i satysfakcjonującej relacji partnerskiej.
Zatem dla własnego dobrego samopoczucia i samopoczucia partnera warto już teraz wybrać się do specjalisty – psychologa seksualnego?