Ciąża-opieka okołoporodowa

Moment, w którym kobieta dowiaduje się o tym, że jest w ciąży niesie za sobą mnóstwo zmian zarówno w sferze biologicznej jak i psychicznej. Czas ciąży jest specyficzną sytuacją dla kobiety oraz jest najbliższego otocznia, ponieważ oprócz szczęścia i radości pojawiają się trudne emocje jak lęk czy niepokój. Społeczeństwo często oczekuje, że kobiety powinny chcieć zostać matkami a wraz z nową rolą uwolnić się od wszelkich konfliktów z przeszłości oraz staną się sprawcze i poradzą sobie z nowymi wyzwaniami jakie niesie za sobą macierzyństwo.

W trzech pierwszych miesiącach może pojawiać się poczucie kryzysu psychicznego związanego z objawami fizjologicznymi oraz perspektywą przeżywania swojej przeszłości jako córki i wyobrażenia przyszłości jako matki. Pierwszy trymestr to czas, w którym kobieta zmaga się z uczuciami ambiwalentnymi związanymi z radością z nadchodzącego macierzyństwa i lękiem przed nieznanym etapem życia. Stabilizacja poziomu hormonów drugiego trymestru często ma znaczny wpływ na poprawę samopoczucia. Oznaki ciąży są coraz bardziej widoczne, co wpływa na realność zmian, może to prowadzić do wewnętrznych konfliktów w obszarze cielesności oraz seksualności. W związku z informacją o ciąży sytuacja społeczna kobiety ulega zmianie, co może być ogromnym wsparciem jak i również nieść za sobą różne reakcje dotyczące tego, co kobiecie w ciąży wolno a czego nie. Poprzez odczuwane ruchy dziecka w tym okresie matka może doświadczać odrębności swojej i dziecka oraz tworzyć swoje wyobrażenie dziecka, a także siebie jako matki. Ostatni trymestr mimo tego, że w wielu przypadkach związany jest z bólem, zmęczeniem i zmianami nastrojów w głównej mierze koncentruje się na przygotowaniach do porodu oraz do przywitania nowo narodzonego dziecka. W tym czasie mogą pojawić się lęki dotyczące porodu oraz pierwszego spotkania matki z dzieckiem. Dobra kondycja psychiczna przyszłej mamy przyczynia się do lepszego zdrowia fizycznego oraz jest istotna dla rozwoju relacji rodzicielskich.

Dlatego tak ważne jest, aby w sytuacjach, gdy zaczynają pojawiać się takie zachowania jak nadmierne zamartwianie się, lęki dotyczące uszkodzenia siebie lub ciąży, czy też nietypowe wahania nastrojów od skrajnej labilności do wycofania emocjonalnego skorzystać z pomocy psychologicznej lub psychoterapii prenatalnej.

Oferuję terapię w ciąży we Wrocławiu w gabinecie prywatnym, a także po narodzinach dziecka, gdzie możesz zabrać ze sobą swoje maleństwo, żebyśmy mogły się wspólnie przyjrzeć Twojej relacji z dzieckiem, a także zrozumieć trudności jakie wynikają z macierzyństwa. To bardzo ważny czas zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Jeśli doświadczasz niepewności związanych z byciem Mamą, lub w ciąży doświadczasz lęku, zapraszam Cię na konsultację, aby wspólnie zastanowić się, w jaki sposób mogę Ci najlepiej pomóc.

Mgr Joanna Urbaniak – psycholog, psychoterapeutka, specjalizuję się w terapii okołoporodowej, a także terapii relacji matka-dziecko do lat 3