Lęki

Rodzaje stanów lękowych

Lęk to taki stan psychiczny, który związany jest ściśle z poczuciem zagrożenia. Może być ono wywołane zarówno przez czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Bywa, że poczucie zagrożenia trwa przez długi okres, w takim przypadku mówi się o depresji lękowej. Stany lękowe to reakcja zarówno na realne, jak i wymyślone niebezpieczeństwo. W żadnym razie stanów lękowych nie wolno lekceważyć, ponieważ mają one bardzo duży wpływ na całą egzystencję pacjenta. Co więcej, stany lękowe połączone są często z objawami somatycznymi i wegetatywnymi. Jakiego typu stany lękowe rozróżniamy?

Fobia - silny, irracjonalny lęk

Fobie to zaburzenia lękowe, o których słyszał chyba każdy z nas. Czym różni się fobia od zwykłego lęku? Przede wszystkim chodzi o to, że w przypadku fobii pacjent boi się czegoś, co realnie mu nie zagraża. Chodzi w tym przypadku o bardzo silny, a jednocześnie irracjonalny lek przed czymś, co u innych osób nie wzbudza tego rodzaju odczuć. Fobia oznacza, że każde zetknięcie się z przedmiotem fobii, wywołuje silny stan lękowy. Bywa, że fobia przeradza się w obsesję. Tego typu zaburzenia zdecydowanie powinno się leczyć. Chyba nikogo niezbyt przekonywać, że stany lękowe bardzo obniżają jakość życia pacjenta.

Zespół lęku napadowego - silne ataki paniki

Innym zaburzeniem lękowym jest zespół lęku napadowego, który, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się silnymi atakami paniki. Tego typu stany lękowe są połączone z odczuwaniem bardzo silnego stresu. Pacjent może przeżyć atak paniki właściwie bez żadnego konkretnego powodu. Jednocześnie z czasem pojawia się dodatkowy lęk przed takimi obezwładniającymi atakami paniki, co dodatkowo pogarsza jakość życia pacjenta. Warto podkreślić, że zespół lęku napadowego może rozwinąć się u osób, które często znajdują się pod wpływem silnego stresu. Same ataki paniki wiążą się często z objawami somatycznymi, jak np.: zawroty głowy, przyspieszona akcja serca, nudności, ból w klatce piersiowej czy trudności z oddychaniem.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne różnego typu

Obsesyjne myśli, fobia bądź inne zaburzenia lękowe mogą doprowadzić do tego, że pacjent zaczyna powtarzać konkretne czynności. Tak objawiają sie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Kompulsje mogą mieć bardzo różne formy. Sprzątanie, częste mycie rąk, obsesyjne liczenie – to tylko niektóre z przykładowych kompulsji. Także i w tym przypadku niezbędna jest profesjonalna pomoc. Dlaczego? Jeśli zaburzenie to nie zostanie wyleczone, może czasem zupełnie zdominować życie pacjenta. W efekcie podporządkowuje on swoją egzystencję powtarzalnym w irracjonalny sposób czynnościom, które zupełnie nie są potrzebne. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne są diagnozowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zdarza się, że są dziedziczone.

Zespół stresu pourazowego jako wynik traumatycznego przeżycia

Stany lękowe mogą być także wynikiem przeżytego przez pacjenta traumatycznego wydarzenia. Chodzi w tym przypadku o zespół stresu pourazowego, o którym słyszał chyba każdy. Kataklizm, przemoc domowa, gwałt, wypadek, wojna – te inne traumatyczne przeżycia mogą doprowadzić do rozwinięcia się zespołu stresu pourazowego. Pacjent, chociaż jest już bezpieczny, nadal przeżywa stres związany z traumatycznym wydarzeniem z przeszłości. Koszmary, problemy ze snem wspomnienia w formie retrospekcji – to częste objawy tego rodzaju stanów lekowych. Pacjent może cierpieć na wybuchy złości, a także odczuwać poczucie winy. Najczęściej czuje się opuszczony. Zespół stresu pourazowego wymaga leczenia, dobre skutki może przynieść psychoterapia.

Zespół lęku uogólnionego

To kolejne poważne zaburzenie lękowe, którego z pewnością nie powinno się lekceważyć. Zespół lęku uogólnionego objawia się tym, że osoba nim dotknięte odczuwa silny stres i lęk praktycznie we wszystkich sytuacjach życiowych. Zaburzenie to może wystąpić na skutek obciążenia genetycznego. Zdarza się jednak także, że jest ono wywoływane przez długotrwały stres. Bezprzedmiotowy lek, ciągłe napięcie, zaburzenia snu, niepokój, przemęczenie, drażliwość – te i inne objawy towarzyszą ososbom, które cierpią na zespół lęku uogólnionego. Także i w tym przypadku warto odwiedzić kompetentnego terapeutę.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Oczywiście zarówno stres, jak i lęk są naturalnymi odczuciami, które towarzyszą nam w życiu. Jednak, jeśli zaczynają występować w sposób przewlekły, niezależnie od czynników zewnętrznych, wtedy mówimy o zaburzeniach lękowych. A te nie tylko znacznie pogarszają jakość życia, ale także zagrażają zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet życiu. Kiedy stan lękowy staje się zaburzeniem, zdecydowanie warto odwiedzić specjalistę.

Stany lękowe mają wiele objawów. Do objawów somatycznych, które związane są z zaburzeniami lękowymi, zaliczają się chociażby: bóle głowy, szybsza akcja serca, szybszy oddech, problemy z erekcją, potliwość. Tego rodzaju objawy fizjologiczne wiążą się naturalnie z objawami psychicznymi oraz psychomotorycznymi. Tutaj możemy wymienić chociażby: nadpobudliwość, tiki nerwowe, zaburzenia rozumowania, napięcie, uczucie niepokoju itd. Warto zaznaczyć, że stany lękowe często pojawiają się schizofrenii, depresji, nerwicy, a także psychozach.
Ze względu na fakt, że stany lękowe mogą mieć różne objawy oraz różne przyczyny, zdecydowanie należy udać się do gabinetu specjalisty, aby ten mógł postawić diagnozę i wdrożyć leczenie. Zazwyczaj łączona jest psychoterapia z farmakoterapią. W tym miejscu należy podkreślić, że leki przeciwlękowe można zażywać wyłącznie w dawkach, które zaordynował lekarz. Chociaż leki te przynoszą bardzo dobre efekty, to jednak w żaden sposób nie zastąpią psychoterapii, mogą być jedynie jej uzupełnieniem.

Jeśli szukacie profesjonalnej pomocy w przypadku zaburzeń lekowych, zapraszamy do Kliniki Zdrowego Umysłu we Wrocławiu. Pomożemy Ci rozwiązać Twoje problemy natury psychicznej. Nasz zespół składa się z doświadczonych psychologów, psychoterapeutów oraz psychiatrów, którzy z pełnym zaangażowaniem podchodzą do problemów pacjentów. Chętnie udzielimy Ci dodatkowych informacji na temat naszej Kliniki Zdrowego Umysłu. Zapraszamy do kontaktu.