Pochwica – Klinika Zdrowego Umysłu Wrocław

pochwica_small

Pochwica

Pochwica to określenie jednego z zaburzeń seksualnych, związanego z dolegliwościami bólowymi genitalno-miedniczymi oraz zaburzeniami penetracji. Wiąże się ono z utrudnieniem lub niemożliwością wprowadzenia do pochwy prącia w stanie erekcji, palca lub tamponu. Jest wywołane przez mimowolny skurcz mięśni dna miednicy otaczających zewnętrzną jedną trzecią część pochwy. Próby penetracji mogą być bolesne dla kobiety, w różnym stopniu nasilenia. W związku z tym utrudnione lub niemożliwe staje się również badanie ginekologiczne. Gdy takie dolegliwości występują przez okres co najmniej 6 miesięcy, mamy podstawy, żeby diagnozować to zaburzenie.

U podłoża powstawania zaburzenia mogą leżeć czynniki biologiczne (suchość wejścia do pochwy) oraz psychiczne (lęk przed bólem, lęk przed ciążą, lęk przed naruszeniem ciała, przemoc seksualna, sposób wychowania, sposób przeżywania wiary, niektóre cechy osobowości lub zaburzenia osobowości).

Profesjonalną diagnozę problemu i leczenie może przeprowadzić specjalista seksuolog – psycholog lub lekarz. Proces diagnostyczny w gabinecie seksuologa rozpoczyna dokładny wywiad, obejmujący nie tylko charakterystykę dolegliwości, ale również funkcjonowanie kobiety w wielu obszarach życia. Kolejnym krokiem jest badanie fizykalne. Należy wykluczyć ewentualne organiczne przyczyny dolegliwości. Po przedstawieniu diagnozy problemu, specjalista proponuje zindywidualizowany plan leczenia, który obejmuje zarówno psychoterapię, jak i metody treningowe, polegające na powolnym wkładaniu odpowiednich rozszerzaczy (dilatorów) lub palców do pochwy i redukcji napięcia mięśniowego. Następuje stopniowe oswajanie się pacjentki z lękiem, który stanowi podstawę tego zaburzenia. Czasami leczenie może być wspomagane farmakologicznie (leki przeciwlękowe, przeciwbólowe). Pomocne również są ćwiczenia fizjoterapeutyczne (rozluźnianie i rozciąganie mięśni krocza oraz sąsiadujących). Długość leczenia zależy od złożoności problemu – im więcej czynników składa się na zaburzenie, tym dłuższy proces.

Pochwica stanowi często spotykane zaburzenie u kobiet, jednak jego leczenie ma niezwykle wysoką skuteczność. Dlatego, kiedy kobieta obserwuje u siebie takie dolegliwości, powinna zwrócić się po pomoc do seksuologa, który zapewni jej możliwość powrotu do zdrowia. Samodzielne podejmowanie działań może skutkować niepowodzeniem i nasileniem lęku. Przez swoją specjalistyczną wiedzę seksuolog pomoże zróżnicować zaburzenie spośród innych oraz dobrać adekwatne, zindywidualizowane metody leczenia.

Martyna Szewczyk    (Umów się teraz ONLINE)
Psycholog, seksuolog w trakcie certyfikacji, psychoterapeuta
http://martynaszewczyk.com.pl/

Źródło:
Bancroft, J. (2011). Seksualność człowieka. Wrocław: Elsevier Urban & Partner.
Lew-Starowicz, M., Lew-Starowicz, Z., Skrzypulec, V. (2018). Seksuologia. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie.